Administration Awards
- Coach of the Year
- Official of the Year
- Perc Edwards Volunteer of the Year
- Distinction Award for 20 Years Service
- Honour Award for 15 Years Service
- Excellence Award for 10 Years Service
- Merit Award for 5 Years Service
- Annual Service to MSWA
2022 | Kay Jones | Fremantle Masters |
2021 | Eleanor Parsons | Claremont Masters |
2020 | Siobhan Tyndall | Perth City Swim Club |
2019 | Suzanna Olsen | Superfins |
2018 | Pamela Hall | Bunbury Masters |
2017 | Jeff Sanders | Armadale Masters |
2016 | Sari Galsworthy | Fremantle Masters |
2015 | Katya Anderson | Superfins Masters |
2014 | Edmund Salt | Whitford Masters |
2013 | 'Tricia Summerfield | Stadium Masters |
2012 | Pamela Hall | Bunbury Masters |
2011 | Pam Badani | Sandgropers |
2010 | Judith Crawford | Somerset Masters |
2009 | Elena Nesci | Claremont Masters |
2008 | Kim Tyler | Fremantle Masters |
2007 | Robin Eattell | Whitford Masters |
2006 | Glad McGough | Maida Vale Masters |
2005 | Nicole Badani | Armadale Masters |
2004 | Jean Armstrong | Osborne Park Masters |
2003 | Caryn Kiellor | Westcoast Masters |
2002 | Nicole Badani | Armadale Masters |
2001 | Gerry Smith | Somerset Masters |
2000 | Leonie Perham | Belmont Masters |
1999 | Caryn Kiellor | Westcoast Masters |
1998 | Ian White | Leeming Masters |
1997 | Peter Maloney | Melville Masters |
1996 | Keith Bower | Claremont Masters |
1995 | Suzette Pow | Osborne Park Masters |
Bonnie Millard | Perth City Masters | |
1994 | John Burns | Westcoast Masters |
1993 | Ed Peters | Leeming Masters |
1992 | Carol Frazer | Melville Masters |
1991 | Alison Hollingsworth | Claremont Masters |
1990 | Kevin Holtom | Carine Masters |
2022 | Des Seery | Mandurah Masters |
2021 | Lynne Duncan | Maida Vale Masters |
2020 | NA | NA |
2019 | Rowena Burch | Armadale Masters |
2018 | Sue Pow | Beatty Park Masters |
2017 | Pamela Walter | Stadium Masters |
2016 | No recipient | |
2015 | Ken Phillips | Mandurah Masters |
2014 | Ron Gray | Thornlie Masters |
2013 | Noela Medcalf | Melville Masters |
2012 | Ron Gray | Thornlie Masters |
2011 | Ken Phillips | Mandurah Masters |
2010 | Ron Gray | Thornlie (Gosnells) Masters |
2009 | Sue Pow | Osborne Park Masters |
2008 | Kay Cox | Carine Masters |
2007 | Hilary Arber | Belmont Masters |
2006 | Peter Maloney | Melville Masters |
2005 | Judith Crawford | Somerset Masters |
2004 | Perc Edwards | Claremont Masters |
2003 | Kay Cox | Carine Masters |
2002 | Brian Harper | Maida Vale Masters |
2001 | Ron Gray | Gosnells Masters |
2000 | Perc Edwards | Claremont Masters |
2022 | Tricia Miller | Busselton Masters |
2021 | Lee Ellis | Leeming Masters |
2020 | Mike Kerman | Westcoast Masters |
2019 | Richard Hughes | Claremont Masters |
2018 | Robert Beckett | Superfins Masters |
2017 | Darryl Kelly | Busselton Masters |
2016 | Not Awarded | |
2015 | Elena Nesci | Claremont Masters |
2014 | Barbara Hart | Maida Vale Masters |
2013 | Jon Haines | Perth City Masters |
2012 | Wayne Cable | Mandurah masters |
2018 | Sue Pow | Beatty Park Masters |
2016 | Lynne Duncan | Maida Vale Masters |
2015 | Gordon Medcalf | Melville Masters |
Sue Pow | Beatty Park Masters | |
Ron Gray | Thornlie Masters |
2020 | Fiona Wilkins | Perth City Swim Club |
2017 | Elena Nesci | Claremont Masters |
2016 | Kim Tyler | Fremantle Masters |
2015 | 'Tricia Summerfield | Stadium Masters |
2014 | Warren Cassidy | Fremantle Masters |
Heather Adams | Armadale Masters | |
2013 | Lillian Hadley | Stadium Snappers |
2012 | Maxine Fitzpatrick | Melville/Fremantle Masters |
Gordon Medcalf | Melville Masters | |
Peter Maloney | Melville Masters | |
Sue Pow | Osborne Park Masters | |
Ron Gray | Gosnells/Thornlie Masters | |
Robert Birch | Belmont Masters | |
Lynne Duncan | Maida Vale Masters | |
Glen Boorn | Inglewood Masters | |
Hilary Arber | Belmont Masters | |
Perc Edwards | Claremont Masters | |
Brian Harper | Maida Vale Masters |
2020 | Pamela Walter | Stadium Masters |
2019 | Viki Shelver | Westcoast Masters |
2019 | Rowena Burch | Armadale Masters |
2017 | Fiona Wilkins | Perth City Masters |
Nick Wyatt | Cockburn Masters | |
2015 | Ken Phillips | Mandurah Masters |
Lynne Hunter | Belmont Masters | |
2014 | Elena Nesci | Claremont Masters |
Kaye Bolger | Albany Masters | |
2013 | Gary Bradley | Claremont Masters |
Kim Tyler | Fremantle Masters | |
2012 | 'Tricia Summerfield | Stadium Snappers |
Jane Laws | Carine Masters | |
Robyn Wilson | Stadium Snappers | |
Ivan Martinovich | Melville Masters | |
Warren Cassidy | Fremantle Masters | |
John Hancock | Osborne Park Masters | |
Rhonda Maloney | Melville Masters | |
Ivan Wingate | Mandurah Masters | |
Toni Morris | Inglewood/Osborne Park Masters | |
Richard Johnson | Claremont Masters | |
Fred Van Andel | Inglewood Masters | |
Penny Green | Osborne Park Masters | |
Heather Adams | Armadale Masters | |
Lillian Hadley | Stadium Snappers |
2022 | Viki Shelver | Westcoast Masters |
2021 | Richard Hughes | Claremont Masters |
2020 | Richard Johnson | Claremont Masters |
2019 | Sue Pow | Beatty Park Masters |
2018 | Fiona Wilkins | Perth City Masters |
2017 | Nick Wyatt | Cockburn Masters |
2016 | NA | NA |
2015 | Elena Nesci | Claremont Masters |
2014 | Nick Wyatt | Cockburn Masters |
2013 | Sandra Mutch | Swan Hills Masters |
2012 | Kim Tyler | Fremantle Masters |
2011 | Fiona Wilkins | Perth City Masters |
2010 | Judith Crawford | Somerset Masters |
2009 | Robert Birch | Belmont Masters |
2009 | Glen Boorn | Inglewood Masters |
2008 | Peter Maloney | Melville Masters |
2007 | 'Tricia Summerfield | Stadium Snappers |
2006 | Richard Johnson | Claremont Masters |
2005 | Robert Dunstan | Melville Masters |
2003 | Lynne Duncan | Maida Vale Masters |
2002 | Sandra Smith | Bunbury Masters |
2001 | Penny Green | Osborne Park Masters |
2001 | Alan Green | Osborne Park Masters |
2000 | Gail Gray | Gosnells Masters |